History of Raven District

Raven District was first founded shortly after World War II. Most of the houses in the area were built for soldiers and their families as they were returning from war. With new families came growing children and the desire for a Scouting program quickly grew. The district has grown and now serves six school districts: Barbers Hill, Galena Park, Sheldon, Crosby, Channelview, and Goose Creek CISD school districts.

In 1809, at the age of 16, Sam Houston ran away from his home in Tennessee and lived among the Cherokees. He was adopted by Chief Oolooteka and given the name Colonneh or the “Raven.” He developed a deep, life-long affection for the tribe and considered the Cherokee his surrogate family. He married a Cherokee woman, Tlahina, became a Cherokee citizen and was actively involved in peacekeeping, trade and other tribal affairs. He spent much of his career promoting peaceful and moderate policies toward Native Americans.















J.P. White

Pack and Troop 1301 has been active for 70+ years; in the earliest days, J.P. White was their leader for 40 years. For over 48 years he gave generously to Scouting and the community with his time, talent, and money. The City of Houston named J.P. White park after him. On November 3, 1984, the council dedicated a special event area at the old Camp Strake site known as the J.P. White camporee site. The district celebrates Mr. White by honoring a Scouter every year at the District Dinner with a special award appropriately named after him, the J.P. White Lifetime Achievement Award.  

Raven District Awards

Raven District recognizes registered Scouters for service to youth in the district. Awards are present at the annual Raven District Dinner.

 

Silver Beaver Award

The Silver Beaver Award is given to individuals who have made an impact on the lives of youth through service given to the council. The Silver Beaver award is the highest form of recognition that a local council can bestow on a volunteer. Recipients are selected based on their noteworthy service to the Scouting program and community service.  The Silver Beaver recipients are recognized at the SHAC Recognition Reception.

Raven District Award of Merit

District Award of MeritThe District Award of Merit is awarded by a district to registered Scouters for service to youth in the district. This is a council-sponsored award that is the highest honor that a district can bestow upon one of its Scouters. Limited to one award for every 25 units in the district.  The nominee must be a registered Scouter and must have rendered noteworthy service to Scouts over an extended time. The nature and value of "noteworthy service" may consist of a single plan or action that contributed vitally to the lives of large numbers of youth or it may have been given to a small group over an extended period of time to youth in and outside of Scouting. The recipient receives a plaque, signed certificate, and official knot badge at the Raven District Recognition Dinner.

Raven District Award Recipients

   

Year

First Name

Last Name

Award

    * Barney  Stinger District Award of Merit
    * Eloy Valdes District Award of Merit
    * Larry French District Award of Merit
    * Carl Franch District Award of Merit
    * Vernon Stewart District Award of Merit
    * Pauline Ewing District Award of Merit
    * Mary Ann McCarthy  District Award of Merit
    * Stella Bennett District Award of Merit
    * Cecil Mconnell District Award of Merit
    * Mike Weinman District Award of Merit
    * Bill Goforth District Award of Merit
    * Mike McCarthy District Award of Merit
    * Woody Carter District Award of Merit
    * Shirle Szepsi District Award of Merit
    * J.P. White District Award of Merit
    * Debbie Moses District Award of Merit
    * Cathy Graham District Award of Merit
    * Janet Valdes District Award of Merit
    * Roy Berry District Award of Merit
    1991     Sue Jones District Award of Merit
    1991  David Eckerman District Award of Merit
    1991  Mike Callahan District Award of Merit
    1991 Donna Bernelle District Award of Merit
    1992 Jim Berry District Award of Merit
    1992 Mary Bogan District Award of Merit
    1993 Marie Berry District Award of Merit
    1993 Wendy Callahan  District Award of Merit
    1994 Karen DeLoss District Award of Merit
    1994 Rodney DeLoss District Award of Merit
    1994 Regina Spradlin District Award of Merit
    1995 Janice Roberts District Award of Merit
    1995 Debbie Stanley District Award of Merit
    1996 Dawn Berger District Award of Merit
    1996 Jamie Berger District Award of Merit
    1997 Sonny Rhodes District Award of Merit
    1997 Kathy Seydler District Award of Merit
    1997 Mike Beard District Award of Merit
    1998 Dan  Omtvedt District Award of Merit
    1998 Joe Alamia District Award of Merit
    1998 John Weems District Award of Merit
    1999 Felix Munos District Award of Merit
    1999  Denise Ames District Award of Merit
    1999 Olin Bergh District Award of Merit
    2000 Jana Mayfield District Award of Merit
    2000 Ricky Fuselier District Award of Merit
    2000 Tracy Scannell District Award of Merit
    2001 Jack Flynn District Award of Merit
    2001 Ginny Boucher District Award of Merit
    2001 Charlie Murrell District Award of Merit
    2002 Angela Harrison  District Award of Merit
    2002 Steve Scannell District Award of Merit
    2003 Jim Lightbody District Award of Merit
    2003 Jerri Murrell District Award of Merit
    2004 Barbara Boman District Award of Merit
    2004 Laura Doty District Award of Merit
    2005 Marie Brumfield District Award of Merit
    2005 Veronica Reyes District Award of Merit
    2007 Travis Smith District Award of Merit
    2007  Mark Stanforth District Award of Merit
    2008 Carl Privette District Award of Merit
    2008 Dr. Charles Grant  District Award of Merit
    2009 Erin Bertrum District Award of Merit
    2010 Angie Broussard District Award of Merit
    2010 Greg Carr District Award of Merit
    2011 Brian Bernelle District Award of Merit
    2011 Jose Duarte District Award of Merit
    2011 Rita Willoughby District Award of Merit
    2012 Hazel Buck District Award of Merit
    2012 Clarence Buck District Award of Merit
    2013 Angie Repman District Award of Merit
    2013 Roy Green District Award of Merit
    2013 Jim Beesley District Award of Merit
    2014 Sandra Green District Award of Merit
    2014 Jeff Minson District Award of Merit
    2015 Lori Henderson District Award of Merit
    2015 Will Repman District Award of Merit
    2016 DL Canada District Award of Merit
    2016 Robert Fierro District Award of Merit
    2017  Gina Hullum District Award of Merit
    2017 Kelley Whitehead District Award of Merit
    2018 Valerie Richardson District Award of Merit
    2018 Aurelia Zapata District Award of Merit
    2019 Ronnie Zapata District Award of Merit
    2019 Jillian Vondenstein District Award of Merit
    2020 Charles Neal District Award of Merit
    2020 David Proctor District Award of Merit
    1955 Elo Veselka Silver Beaver Award
    1958 J.P. White Silver Beaver Award
    1971 Roy Berry Silver Beaver Award
    1972 Mrs. Elo Veselka Silver Beaver Award
    1985 William Goforth Silver Beaver Award
    1989 Joyce Goforth Silver Beaver Award
    1990 Eloy Valdes Silver Beaver Award
    1991 Janet Valdes Silver Beaver Award
    2001 Orlin Bergh Silver Beaver Award
    2002 Ginny Boucher Silver Beaver Award
    2011 Greg Carr Silver Beaver Award
    2011 Jana Mayfield Silver Beaver Award
    2012 Hazel Buck Silver Beaver Award
    2013 Clarence Buck Silver Beaver Award
    2013 Robert Fierro Silver Beaver Award
    2014 Roy Green Silver Beaver Award
    2014 Donna Bernelle  Silver Beaver Award
    2014 Carl Privette Silver Beaver Award
    2015 James Beesley Silver Beaver Award
    2015 Brian Bernelle Silver Beaver Award
    2015 Jose Duarte Silver Beaver Award
    2015 Sandra Green Silver Beaver Award
    2015 Jeffery Minson Silver Beaver Award
    2016 Will Repman Silver Beaver Award
    2017 Kelley Whitehead Sr. Silver Beaver Award
    2017 Angie Repman Silver Beaver Award
    2020 David Proctor Silver Beaver Award
    2020 Valerie Richardson Silver Beaver Award
    2020 Aurelia Zapata Silver Beaver Award
    1991  Eloy & Janet Valdes Family of the Year Award  
    1992 Jim & Marie Beery Family of the Year Award
    1993 Leonard & Sue Jones Family of the Year Award
    1993 Mike & Wendy Callahan Family of the Year Award
    1994 Rodney & Karen DeLoss Family of the Year Award
    1995 Jamie & Dawn Berger Family of the Year Award
    1996 Dan & Cheryl Omtvedt Family of the Year Award
    1996 Sonny & Jaycene Rhodes Family of the Year Award
    1997 Bryan & Cindy Barney Family of the Year Award
    1998 Jody & Kathy Seydler Family of the Year Award
    1999 Ricky & Phyllis Fuslier Family of the Year Award
    1999 Steve & Tracy Scannell Family of the Year Award
    2000 Allen & Ginny Boucher Family of the Year Award
    2001 Charlie & Terri Murrell Family of the Year Award
    2002 Marie Brumfield family Family of the Year Award
    2002 Veronica Reyes family Family of the Year Award
    2003 Barbara Bowman family Family of the Year Award
    2004 Mark & Jana Mayfield Family of the Year Award
    2005 Margaret & Ben Hunter Family of the Year Award
    2009 Marie Brumfield family Family of the Year Award
    2009 Erin Bertram family Family of the Year Award
    2010 Angie & Marcus Broussard Family of the Year Award
    2011 Jose Duarte family Family of the Year Award
    2012 Angie & Will Repman Family of the Year Award
    2012 Sandra & Roy Green Family of the Year Award
    2013 Gina Hullum family Family of the Year Award
    2013 Veronica & Roger Tijerina Family of the Year Award
    2014 Jeff Minson family Family of the Year Award
    2015 Samantha West family Family of the Year Award
    2016   Clemmons family Family of the Year Award
    2016   Fullbright family Family of the Year Award
    2016 Samantha West family Family of the Year Award
    2017   Liska-Womack family Family of the Year Award
    2018 Valerie Richardson  Family of the Year Award
    2019 Karen Hattaway  Family of the Year Award
    2020 David & Amanda Murillo Family of the Year Award
    1999  Clarence Sr. & Hazel Buck JP White Lifetime Achievement Award
    2000 Bill & Joyce Goforth JP White Lifetime Achievement Award
    2001 Eloy & Janet Valdes JP White Lifetime Achievement Award
    2002 Jim & Marie Berry JP White Lifetime Achievement Award
    2003 Woody & May Jo Carte JP White Lifetime Achievement Award
    2004 Steve & Tracy Scannell JP White Lifetime Achievement Award
    2005 Conny & Jerry Harrison JP White Lifetime Achievement Award
    2008 Carl Privette JP White Lifetime Achievement Award
    2009 Jana Mayfield JP White Lifetime Achievement Award
    2010 Marie Brumfield JP White Lifetime Achievement Award
    2011 Donna Bernelle JP White Lifetime Achievement Award
    2012 Greg Carr JP White Lifetime Achievement Award
    2013 Jim Beesley JP White Lifetime Achievement Award
    2014 Roy Green JP White Lifetime Achievement Award
    2015 Jeff Minson JP White Lifetime Achievement Award
    2016 Angie & Will Repman JP White Lifetime Achievement Award
    2017 Shawn Northrup JP White Lifetime Achievement Award
    2018 Rufus Pearson JP White Lifetime Achievement Award
    2020 Kelley Whitehead JP White Lifetime Achievement Award
    2010  Thomas Anders James E. West Society Members
    2010 Greg Carr James E. West Society Members
    2010 Eloy Valdes James E. West Society Members
    2011 Donna Bernelle James E. West Society Members
    2011 Janet Valdes James E. West Society Members
    2012 Jana Mayfield James E. West Society Members
    2013 Carl Privette James E. West Society Members
    2014 Roy & Sandra Green James E. West Society Members
    2015 Jose Duarte James E. West Society Members
    2015 Kelley Whitehead James E. West Society Members
    2021 Ronny Zapata Silver Beaver Award